';
Hakkında

İTÜ Bilim Merkezi’nin amacı, her yaştan öğrencinin bizzat deneyerek, kullanarak, görerek ve işiterek; bilimin, doğanın temel işleyiş yasalarıyla yüz yüze gelmesini ve teknolojiyle her alanda tanışmasını sağlamak, 7’den 77’ye toplumda bilim kültürünü yaymak, bilimi ve teknolojiyi sevdirmek, insanlarımızı bilim ve teknolojiye yönlendirmektir.

İlk olarak 2000-2004 yılları arasında faaliyet göstermiş olan ve o dönemdeki ismi İTÜ Deneme Bilim Merkezi olan İTÜ Bilim Merkezi için çalışmalar 2006 yılında İTÜ’nün o dönemdeki rektörü Prof. Dr. Faruk Karadoğan’ın kararıyla tekrar başlatılmıştır. İTÜ Mezunlarından İzzettin Silier’in maddi katkılarıyla Hindistan’ın Kalküta şehrinde bulunan National Council of Science Centers ‘la temas kurulmuş ve deney birimleri siparişleri verilmiştir. Prof. Dr. Esin İnan, tasarımcı Yılmaz Zenger ‘in de katkılarıyla İTÜ Bilim Merkezi 7 Kasım 2007 tarihinde, Taşkışla yerleşkesinde bulunan eski yerinde tekrar ziyarete açılmıştır.

1.500 m2’lik kapalı ve 3.500 m2’lik açık alana sahip olan merkezde optik yanılsama, mekanik, elektrik, uzay, matematik, akışkanlar dinamiği, ses ve titreşim tematik alanlarından yaklaşık 70 birim bulunmaktadır. Merkez’de 140 izleyici kapasiteli bir de konferans salonu ve ziyaretçilerin serbestçe yararlanabilecekleri bir kütüphane vardır.

İTÜ Bilim Merkezi European Network of Science Centers and Museums (ECSITE) ağına üyedir.